Executive

Varaus Keskus

https://www.varauskeskus.fi
İlerleme kayıtları
0
Girişiminizin aşaması
Prototip
Ne zaman başladınız
Aralık 2021
Şehir
Helsinki, Uusimaa, Finland
1 cümlelik açıklamanız
Ilk hedef pazari Finlandiya ve sonrasinda Iskandinavya olan, rezervasyon ile calisan tum sektörlere hitap eden bir rezervasyon platformu.
Girişim özeti (Elevator pitch)
Pazar yeri Finlandiya olan rezervasyon merkezi kurmaktayim. Hedefimiz ilk 2 sene icinde, isletmelerin 3,5%'sine, kullanici kitlesinin ise 1,5%sine ulasmak. Bu dogrultuda yapilan istatistik ve finansal market analizi sonucunda, yillik 792bin adet islem ile ortalama €3.0 milyon ciroya ulasabiliriz.
Şirketleştiniz mi
Evet
Kategori
Yazılım
Sektör
E-ticaret & online pazaryeri
Müşteriler ürününüzü nasıl kullanıyor?
Masaüstü, Mobil/Tablet (iOS), Mobil/Tablet (Android)
Ürün Demosu Video Adresi
Video Şifresi
Girişimin sunumu
Resim galerisi
Neden başvurmak istiyorsunuz?
Yetersiz sermaye sebebiyle projenin ismini, gucluce duyuramayacagimin farkindayim. Bu sebepten dolayi yeterli fon bulamadigim taktirde projenin start dugmesine basmamaya kararliyim. Aksi taktirde ciliz adimlar, projenin baslamadan bitmesine sebebiyet verecektir. Yatirim bulma ihtiyacim var. Tsk!
Oluşturma tarihi
15 Mart 2022 Salı 13:54 (M E)

İş Modeli

Çözdüğünüz problemi tanımlayınız
Finlandiya pazarinda hizmet veren rakibimizin, uye isletmelerden aldigi aylik sabit uyelik ucretini almamanin yanisira, yari-yariya daha dusuk komisyon ucretleri ile pazara girmeyi hedefliyoruz. Aylik sabit uyelik ucreti almama sebebimiz, piyasaya saglikli adimlarla girip varligimizi kabullendirme ve uye kazanimi kabiliyetimizi arttirmak istememizdir. Bu sayede hem kendi adimiza fayda hem de komisyon ödeyen isletmelerin daha dusuk komisyonlarla islem yapmasina cözum olmak istiyoruz.
Müşterileriniz problemlerini şu anda nasıl çözüyorlar?
Hizmeti kullanan isletmeler, komisyon ucretlerinin yuksekliginden sikayetciler ancak alternatif bir hizmet olmadigi icin kendilerini rakibimizin platformunu kullanmak icin zorunlu hissediyorlar. Daha iyi sartlarda yeni bir platform ciksa ve bu platformu yukarida belirtilen sartlarda kullanma sanslari olsa ustelik ilk ay tamamen ucretsiz, isletmeler ne dusunurdu?
Hedef müşteriler - Müşterileriniz kimler, tanımlayınız
Pazarlama stratejiniz nedir?
Problemi cözdugumuze göre yönumuzu bu dogrultuda belirleyecegiz. Optimum maliyet ve surdurulebilir pazarlama ve reklam politikasi ile kaynaklarimizi dogru kullanacak, yavas ama etkili adimlarla pazara dogru bir giris yapacagiz. Finlandiya'nin en sevilen sosyal medya influencerlari ile calisacagiz. Rakamsal olarak, Turk youtuberlar ile kiyaslandiginda daha uygun rakamlara geldigini söyleyebilirim. Haricinde, stratejik hamlelerimiz icin planlarimiz var.
Gelir modeliniz veya planladığınız gelir modeli nedir?
Baslica gelir modelimiz islemlerden alinacak olan komisyonlara dayanmaktadir. Islem basina komisyon oranimiz 8% + KDV'dir. Ikincil gelir modelimiz, isletmelerin 39€ + KDV aylik ucret ödeyerek "Önerilen Isletmeler" alaninda isletmelerini yukseltebilecekler. Yol haritamizin ilerleyen döneminde ise, urun satisi yaparak urun tedariklerinden gelir elde edebilecegiz.

Pazar bilgisi

Hedef pazarınız nedir?
Rezervasyon ile hizmet veren tum sektörler,
Kuaförler, guzellik merkezleri, solaryum merkezleri, masaj salonlari, veterinerler, avukatlik burolari, psikologlar, diyetisyen, fotograf studyolari vb. Ayrica alt domainimizde 2025 yilinda hedefimiz online hizmetler acmak. Örnegin; online olarak bir musteri psikolog ile randevu olusturabilecek.
Pazar büyüklüğü nedir?
$ 300.000.000
Pazarı doğrulamak için neler yaptınız?
Surekli arastirmalar ve analizler ustune durdum. Rakip firmanin yillik cirolarini kontrol ettim ve bazi isletmeleri ziyaret ederek musterilerin kullanimini dogruladim.
Rakiplerleriniz var mı? Lütfen şirket adlarını giriniz
Rakip adı
Rakip Websitesi
Rekabet: Rakiplerinizi belirtin ve açıklayın
Rakipleriniz kimlerdir, nasıl fark yaratıyorsunuz?
Platformumuzda, rakibimizin aksine cok daha fazla hizmet yelpazesi bulunuyor. Ismimizin Fince karsiligi olan "Randevu Merkezi" ne tam anlamini yuklemek en buyuk arzumuz. Bunun yanisira, rakibimiz problemlerde ve ödeme konularinda sorumluluk almiyor. Bunun tam aksine biz, isletmeler ve kullanicilar arasinda bir köpru olup sorumluluk alacak ve her iki tarafin birbiriyle iletisime gecmesine gerek kalmadan, problemlerin cözumu icin calisacagiz. Fin halkinin guveni kazanmak, basarmanin yarisidir.
Temel Performans Göstergeleriniz? (KPI)
Son 6 ayda ne ilerleme kaydettiniz?
Ben tek basima hem calisarak hem projeyi yönettigim icin islemler benim tarafimdan biraz yavas ilerledi. Son 6 ay icinde platformumuzun mobil uygulama ve randevu sistemine odaklandik. Algoritmalari tamamladik.
Şu anda kaç kullanıcınız/müşteriniz var?
Henuz lansman yapmadik. Sebebi ise guclu bir giris yaparak, piyasada kabul görmek istememiz. Aksi taktirde en basinda da belirttigim gibi yetersiz fon ile start vermeyecegim.
Aylık büyüme oranınız nedir?
Ilk 6 icinde aylik buyume planimizi rakamsal olarak ifade etmek daha dogru olacak. Lansman yaptiktan sonraki 6 ay icinde hedeflenen uye isletme sayisi sadece 150 isletmedir. Kaliteli ve basarili bir reklam ve pazarlama politikamiz sonucunda sonraki 1 sene boyunca hedefledigimiz isletme sayisi 300, 2024 yili icin hedefimiz 600 isletme ve sonrasinda 1200 ve 2000 isletmedir.
Girişiminizi ne aşamaya getirdiniz?

Finans

Kaç ay dayanabilecek paranız kaldı?
3
Hisselerin dağılımı nasıl?
Hisse türü
Ad soyad
Eposta
Hisse
Kurucu
Mert Eren Eröz
% 100
Başlangıçtan itibaren ne kadar yatırım alındı?
$ 0
Yıllık gelir
$ 0
Geçtiğimiz ayın cirosu
$ 0
Yatırım turu
Hedeflenen yatırım miktarı
$ 1.700.000
Teklif edilen hisse
% 20
Çalışan sayısı
0
Diğer bilgiler Maddeler halinde yazınız (Hibeler, ödüller, hızlandırıcı)
Yorum ekle

Takım

Sahip üye
Evet
Üye rolü
Kurucu
İsim soyisim
M E
Unvan
Founder
Eğitim
Yüksek lisans
Şehir
Istanbul, Turkey