Executive

QuAS Robotic

http://www.quasrobotic.com
İlerleme kayıtları
3
Girişiminizin aşaması
Prototip
Ne zaman başladınız
Şubat 2020
Şehir
Istanbul, Turkey
1 cümlelik açıklamanız
Endüstride, üretimdeki kalite kontrollerinin, robotik sistemler ile gerçekleştirilmesi üzerine sistem geliştirir.
Girişim özeti (Elevator pitch)
Quas, serü üretimde üretilen tüm parçaların kontrolünü ve analizini gerçekleştirebilen yazılım ve mekanik sistem tasarımları yapar. Piyasada kullanılan yüksek teknolojileri daha ulaşılabilir hale getirmek için görece düşük maliyetli ve kullanımı basit ürünler geliştirir ve uygulayıcılığını üstlenir.
Şirketleştiniz mi
Hayır
Kategori
Donanım, Yazılım
Sektör
Üretim teknolojileri & malzemeleri, Ulaşım & otomotiv
Müşteriler ürününüzü nasıl kullanıyor?
Hardware-non-wearable tr
Ürün Demosu Video Adresi
Video Şifresi
Girişimin sunumu
Diğer Belgeler
Resim galerisi
Neden başvurmak istiyorsunuz?
İş fikrini ve ürünü çeşitli platformlara sokarak şekillenmesini, gelişmesini sağlamak ve farklı fikirler katabilecek insanlarla bir araya gelebilmek.
Oluşturma tarihi
20 Ağustos 2020 Perşembe 15:33 (Oğulcan Şişman)

İş Modeli

Çözdüğünüz problemi tanımlayınız
Seri üretimdeki kalite kontrollerini geleneksel olarak uygulayan işletmeler, insan hataları, ürünlerin tamamen kontrol edilememesi, ölçüm, analiz ve raporun yavaş olması gibi problemler yaşamaktadır. Ölçü aleti ile kontrol temas gerektirdiğinden, başlıca bir kalite problemidir. Üretimde kontrol edilemeyen parçalarda oluşacak hatalar gözden kaçmaktadır. Yeni teknolojileri, kalite alanında kullanmayan firmalar, rakiplerine göre büyük dezavantajlara sahiplerdir.
Müşterileriniz problemlerini şu anda nasıl çözüyorlar?
Geleneksel kontrol yöntemindeki bu problemler, firmaları fazlasıyla olumsuz etkilese de işletmelerin çalışmasına engel değildir. Bu sebeple çoğu işletme bu problemleri gözardı ediyor ve daha ciddi bir sorun oluştuğunda ilkel yöntemlerle ( tekrar üretim, tekrar kontrol gibi) çözüyor. Yüksek bütçeli üretimciler ise kalite kontrol teknolojilerine yöneliyor.
Hedef müşteriler - Müşterileriniz kimler, tanımlayınız
Pazarlama stratejiniz nedir?
QuAS, kalite hizmeti vermektedir. Geliştirdiği ürünleri, fabrika hatlarına uygular ve proje dönemi boyunca kalite takibi konusunda firmalara yardımcı olur. Bu da, ürün satışı, yazılım lisanslaması ve hizmet ücretleri gibi gelirlerin olacağı anlamına gelir. QuAS'ın fiyat politikası, üreticiye kazandırdığından pay almak üzeredir. Bu sebeple geliştirdiği sistemler için belirlenen fiyatlar, ekipman giderleri, işletmenin net kar payı ve üreticiye kazandıracağı öngörülen ücret üzerinden hesaplanır.
Gelir modeliniz veya planladığınız gelir modeli nedir?
0 sermaye ile başladığımız teknolojimizin gelişmesi için zamana ve bütçeye ihtiyacımız bulunmaktadır. Bütçe oluşturmak ve sektöre sağlam adım atmak için başlangıç aşamalarında yurt dışından bazı firmalar ile distribütörlük için toplantılar düzenledik ve olumlu dönüş üzerine süreç başlattık. Bu sayede hem iş yapmaya başlayarak sektöre daha fazla hakim olacağız, hem de teknolojimiz için bütçe oluşturacağız.

Pazar bilgisi

Hedef pazarınız nedir?
Başlangıçta, kalite kontrollerinin en kritik olduğu sektörlerden biri olan otomotiv sektörüne özel sistemler geliştirmekteyiz. Ancak görüntü işleme teknolojisinin uygulama alanı çok büyük olduğundan, sürekli kaizen yaparak, yeni ürünler ve pazar alanları oluşturacağız.
Pazar büyüklüğü nedir?
$ 0
Pazarı doğrulamak için neler yaptınız?
Hedef pazarın içinden, üretimden gelerek bu fikri oluşturduğumuz için, müşterimizi kendimiz gibi tanıyoruz. Üründen neler beklediklerini, neye ihtiyaç duyduklarını biliyoruz çünkü bizzat yaşadık. Kendi yaşadığımız sorunları, diğer üreticilerle de konuşup doğrulayarak ürünümü şekillendirdik ve iş modelimizi oluşturduk.
Rakiplerleriniz var mı? Lütfen şirket adlarını giriniz
Rakip adı
Rakip Websitesi
Rekabet: Rakiplerinizi belirtin ve açıklayın
Rakipleriniz kimlerdir, nasıl fark yaratıyorsunuz?
Kameralı kontrol sistemleri Dünya'da kullanılan bir teknolojidir. Türkiye'deki firmaların büyük çoğunluğu, bu sistemin distribütörlüğünü yapmaktadır. Bu da, zaten kendi başına yüksek maliyetli olan bu sistemin, hem yurt dışından getirip kurulumunu yapmaları ve hem de kendi kar paylarını almaları sebebiyle yüksek fiyatlara sahip olmasına neden oluyor. QuAS'ın hedefi, kendi sistemini kurmak ve her bütçeye uygun sistemler geliştirerek yüksek teknolojinin ulaşılabilirliğini arttırmaktır.
Temel Performans Göstergeleriniz? (KPI)
Son 6 ayda ne ilerleme kaydettiniz?
Çözülecek problemler listelendikten sonra, 2020 yılının Şubat - Nisan ayları arasında, kalite kontrolü ve görüntü işleme teknolojileri konusunda araştırmalar, denemeler yapıldı ve teorik olarak bu problemlerin hangi yöntemle çözüleceği belirlendi. Daha sonra bu yöntemler üzerine sistem geliştirildi. İlk geliştirilen sistem başarılı sonuç verdiğinden dolayı, son 1 ay boyunca, iş modeli üzerine çalışmalar yapıldı.
Şu anda kaç kullanıcınız/müşteriniz var?
Prototoip Aşamasındayız. Ağustos-Eylül ayları içerisinde deneme ürünleri piyasaya sürülecektir.
Aylık büyüme oranınız nedir?
Henüz bu alanda bir kaydımız bulunmamaktadır.
Girişiminizi ne aşamaya getirdiniz?

Finans

Kaç ay dayanabilecek paranız kaldı?
3
Hisselerin dağılımı nasıl?
Hisse türü
Ad soyad
Eposta
Hisse
Kurucu Ortak
Oğulcan Şişman
% 40
Kurucu Ortak
Abdullah Erzin
% 30
Kurucu Ortak
Ömer Demir
% 30
Başlangıçtan itibaren ne kadar yatırım alındı?
$ 0
Yıllık gelir
$ 0
Geçtiğimiz ayın cirosu
$ 0
Yatırım turu
Hedeflenen yatırım miktarı
$ 6.000
Teklif edilen hisse
% 20
Çalışan sayısı
3
Diğer bilgiler Maddeler halinde yazınız (Hibeler, ödüller, hızlandırıcı)
Yorum ekle

Takım

Sahip üye
Evet
Üye rolü
Kurucu Ortak
İsim soyisim
Oğulcan Şişman
Unvan
CEO
Eğitim
Lisans
Okulu
Marmara Üniversitesi
Doğum günü
07 Ekim 1998
Şehir
Istanbul, Turkey
Kısa özgeçmiş
2016 yılında Marmara Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümünü Kazandı. 2019 Haziran'da AISIN Otomotiv firmasında üretim mühendisliği departmanında 7 ay boyunca staj yaptı. Burada farkettiği, üretim sektöründeki eksiklikler üzerine çalışmalar yapmak üzere QuAS Robotic takımını kurdu.
Kurucu ortaklarla tanışma hikayesi
Mekatronik Bölümü'nde okuyan ve farklı alanlarda çalışmalar yapan (yazılım, elektronik, mekanik) 3 arkadaş, bitirme projelerini bir üniversite projesinden daha fazlası haline getirebilmek için bir araya geldi. Otomotiv'de ki seri üretimde gördükleri eksiklikleri, robotik ve bilgisayarlı sistemler ile çözebileceklerini keşfettiler ve bunun üzerine araştırmalarına başladılar.
Kurucu ortakların birlikte çalışma süresi
4 yıllık dostluğun dışında birçok derste uygulamalı eğitimleri, dönem ve ders projelerini birlikte yaptılar. Bunu son olarak QuAS Robotic adı altında kariyerlerini birleştirerek devam ettirdiler.
Sahip üye
Hayır
Üye rolü
Kurucu Ortak
İsim soyisim
Abdullah Erzin
Unvan
CTO
Eğitim
Lisans
Okulu
Marmara Üniversitesi
Doğum günü
09 Mart 1998
Şehir
Istanbul, Turkey
Kısa özgeçmiş
2016 yılında Marmara Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nü kazandım. Elektronik devre kurabilme, Python ile bilgisayar yazılımı geliştirme, gömülü sistem tasarımı konusunda kendimi geliştirdim. Görüntü işleme alanında staj deneyimim bulunmaktadır.
Kurucu ortaklarla tanışma hikayesi
Üniversitede sınıf arkadaşıydık
Kurucu ortakların birlikte çalışma süresi
Üniversite üçüncü sınıftan beri beraber çeşitli projelerimiz oldu
Sahip üye
Hayır
Üye rolü
Kurucu Ortak
İsim soyisim
Ömer Demir
Unvan
COO
Eğitim
Lisans
Okulu
Marmara Üniversitesi
Doğum günü
28 Ekim 1996
Şehir
Istanbul, Turkey
Kısa özgeçmiş
2015 yılında Marmara Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü kazandım. Bu süreçte mekanik tasarımlar üzerine çalışmalarda bulundum ve bilgisayar destekli tasarım uygulamalarında yetkinliğimi arttırdım. Bakım, tasarım alanlarında stajlarım bulunmaktadır.