Yıllar içinde gelişen geniş iş ağımız internet girişimlerine ilgi duyan, Türkiye'nin en büyük internet girişimlerinin kurucuları, teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticileri, melek yatırımcılar ve VC'lerden oluşmaktadır.

Burak Büyükdemir

  • Şirket: Etohum
  • Pozisyon: Founder
1972 yılında Gölcük’te doğmuştur. Kocaeli Anadolu Lisesini 1990 yılında bitirmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümünü kazanmış ve 1991 yılında Orhan Karakullukçu ödülünü kazanmıştır. Bölümü TÜBİTAK bursu ile okuyarak 1994 yılında birincilikle mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisansını 1997 yılında tamamlamıştır. 2000 yılında Columbia üniversitesinde “E-Commerce: Creating Strategic Advantage” konulu yönetici eğitimi programına katılmıştır. 1995 Interbank yönetici eğitim programına katılarak 1995 ile 1997 arasında 2 yıl bankacılık sektöründe iş hayatına başlamıştır. 1997 Yılında Ahmet Dallı Bankacılık yarışmasında “Internette Bankacılık” projesi ile ödüle layık görülmüştür. Askerlik görevinden sonra 1998-1999 yılında Intertech firmasında “İş geliştirme Yöneticisi” olarak görev almıştır. 1999 yılından 2002 ye kadar Vestelnet’te Veezy Go projesini hayata geçirilmesinde önemli rol almış, şirkette ayrıca “Elektronik Ticaret ve Mevcut Müşteriler Müdürü” olarak çalışmıştır. Türkiye’de internet içerik projelerinin desteklenmesi projesini yürütmüştür. 2002 -2003 arasında Habertürk Televizyonunda “com.tr” adlı teknoloji programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenmiştir. 2005 yılında Türk Eğitim Vakfı ve Alman Hükümeti Bursu bursu ile Berlin İşletme ve Teknik Üniversitesinde Uluslararası İşletme Yüksek Lisans programını en iyi derece ile bitirmiştir. 2000 yılında 2 adet internet firmasına kurucu ortak olmuştur. Şirketler şu anda bilgi teknolojileri alanlarında faaliyet göstermektedir. Eweek, Vee-mail, Bthaber ve birçok sektör dergisinde 1998’den bu yana internet, elektronik ticaret ve yeni ekonomi konularında makaleler yazmış, konferans ve seminerler vermiştir. Veezy aboneleri için Vee-mail dergisinin müdürlüğünü yürütmüştür. Radyo kozmos 92.3 de “Yeni Ekonomi Dersleri” programını hazırlayıp sunmuştur. Dalıcılık, rüzgar sörfü, yüzme sporları ile ilgilenmektedir. İngilizce ve Almanca dillerini bilmektedir.

Hasan Aslanoba

  • Şirket: Aslanoba Capital
  • Pozisyon: CEO
Hasan Aslanoba, 6 Kasım 1963’de Bursa’da doğdu, ilk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek öğrenim gördü. Daha sonra, 1986 – 1988 yıllarında ABD’de bulunarak, San Diego National University’den, İşletme İdaresi Master (MBA) diploması aldı. 1990’da aile şirketi Erikli Su’da CEO olarak çalışmaya başladı. Uyguladığı stratejiler çok olumlu sonuçlar sağladı ve 2005’de Erikli markası, pet ve damacana su pazarlarının lideri oldu. 2006’da, Erikli Su ile, ambalajlı su işinin dünyadaki en büyük şirketi olan Nestle Waters arasında Türkiye ortaklığını gerçekleştirdi. Ortak şirkette, sadece yerel bir ortak olarak değil, aynı zamanda CEO olarak da görev üstlendi. Ortaklık süresince de yaptığı yatırımlar ile, dünyanın en büyük ve en verimli su dolum fabrikalarından birini Bursa’da kurmuş oldu. Yarattığı ekonomik değer sayesinde, son yıllarda Bursa’nın vergi sıralamalarında kurum ve şahıs olarak sürekli en üst sıralarda yer aldı. 2012’de internet tabanlı yenilikçi iş modellerine odaklanma kararı aldı ve yeni hedeflerini gerçekleştirmek için ortaklıktaki CEO görevinden ayrıldı. Melek yatırımcı olarak, bugüne kadar toplam 9 yatırım yaptı. Bu yatırımlardan, Anymeeting; Boni; Tablet Seminerler; Ehil; AlwaysFashion ve İncir yatırımları medya ile paylaşıldı. Ayrıca, 2013’de kendi şirketi Aslanoba Gıda A.Ş. bünyesinde; tazedirekt ve webnak markaları ile yenilikçi iş modellerini pilot olarak faaliyete aldı. Eşi Lütfiye Aslanoba ile 1991’den beri evliliği bulunan Hasan Aslanoba’nın, 1994 doğumlu bir kızı ve 2000 doğumlu bir oğlu bulunmaktadır. Hobileri arasında tarih, sinema ve spor yapmak önde gelmektedir.

Faruk Eczacıbaşı

Istanbul
  • Şirket: Eczacıbaşı Holding
  • Pozisyon: Vice President
İstanbul’da 1954 yılında doğan Faruk Eczacıbaşı, İstanbul Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Berlin Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans ve yüksek lisans yaptı. 1980’de Eczacıbaşı Topluluğu’nda çalışma hayatına atıldı. ABD’de bir süre deneyim kazandıktan sonra Eczacıbaşı Topluluğu’nda çeşitli düzeylerde görev aldı. Halen Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Faruk Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Topluluğu’nun, “Eczacıbaşı Bilgi İletim” şirketinin yöneticiliğini üstlendi ve Topluluğun “e-dönüşümü” sürecini yönetti. Başkanlığını üstlendiği, Türkiye’nin bir bilgi toplumuna dönüşmesi hedefiyle 1995’te kurulan Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) aracılığıyla, çeşitli araştırma raporlarının hazırlanmasında ve bu konudaki politikaların şekillendirilmesinde çalıştı. Bu çerçevedeki çeşitli faaliyetleri arasında, e-Dönüşüm Türkiye Eylem Planı çerçevesinde oluşturulan e-Dönüşüm İcra Kurulu’nda çalıştı. TÜSİAD’la birlikte, özel sektörün kamuya verdiği tek ödül olan e-Türkiye Ödülleri’nin kurulması ve sürdürülmesinde etkin rol oynadı. Avrupa Birliği Müktesebatı’nın Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı’nın uygulanması çalışmalarına katıldı. Türkiye’de e-ticaret ve e-devlet uygulamalarının güvenli hale gelmesini sağlayacak yasal ve teknik koşulları sağlayan ilk şirketin kurulmasına öncülük etti. İnternet denetimine karşı, AB ölçütlerinin benimsenmesi yönünde kamuoyuna liderlik yaptı. Halen TBV Başkanlığı görevini devam ettiren Eczacıbaşı, Türkiye’nin teknoloji haritasının çıkarılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Faruk Eczacıbaşı ayrıca, 1999 yılından bu yana Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanlığı görevini yürütüyor.

Cem Soysal

  • Şirket: Inventram
  • Pozisyon: General Manager
Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu olan Soysal, ABD Pace Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisansı ve ABD Columbia Üniversitesi’nden Pazarlama Yönetimi derecelerini almıştır. İş yaşamına 1987 senesinde Mühendis olarak başlayan Soysal, 1992 senesinde ABD’de tekstil sektöründe Enformasyon Sistemleri Direktörü olarak görev almıştır. 1994′de katıldığı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Bilgi Sistemleri Merkezi’nde Sistem Grup Yöneticisi olarak çalışmıştır. 1997-2002 seneleri arasında, Zorlu Holding bünyesinde kuruluşunu başlattığı ve Türkiye’nin ikinci büyük İnternet Servis Sağlayıcısına dönüştürdüğü Vestelnet A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü’nü yürütmüştür. Burada Türkiye İnternet sektörünü büyüten VeezyGo gibi yaratıcı kampanyaları hayata geçirmiş ve yıllık satış cirosunu 74 Milyon Dolar’a taşımıştır. 2003-2005 seneleri arasında Teknoloji Holding, Tasarım Hizmetleri ve Üretim Grubu Şirketleri Grup Başkanlığı görevini yürütmüştür. Daha sonra Doğan Holding’te Doğan Online Şirketleri Grup Başkanı olarak çalışmıştır. 2007-2009 seneleri arasında Fujitsu Siemens Computers Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini yürüten Soysal, şirketin yıllık satış cirosunu 112 Milyon Dolar’a yükseltmiştir. 2010 senesinde Koç Holding bünyesinde kurulan teknoloji yatırım şirketi Inventram A.Ş.’nin Genel Müdürlük görevine atanmıştır. Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Galata Business Angels Denetleme Kurulu Üyeliği, METUTECH Business Angels Üyeliği, GYİAD (Genç Yönetici ve İşadamları Derneği), GM Club, Fütüristler Derneği ve Fındıklı Rotary Kulübü üyelikleri vardır. 2000 senesinde Platin Dergisi “Türkiye’nin Zirvedeki Genç Platin Yöneticileri” Ödülü’nü almıştır. Soysal, 1964 İskenderun doğumlu, evli ve bir çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

İlke Tuatay

  • Şirket: Koç Holding
  • Pozisyon: Project Specialist
Amerikan Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra Koç Üniversitesi Ekonomi ve İşletme Bölümleri’nden lisans diplomaları aldı. Lise ve üniversite hayatı boyunca özellikle şirket finansmanları ve operasyonel süreçleri ile ilgilendi. Koç Üniversitesi’nde MBA programına devam ediyor. Şirketlerin lojistik maliyetlerini azaltmayı, müşteri deneyimini iyileştirmeyi ve şirketlerin müşterilerini daha iyi tanımalarını amaçlayan iki start-up projesine liderlik etti. Bu projeleri İTÜ Arı Çekirdek ve MIT 50K Business Plan Competition’da 2012 yılında finale kaldı. Aynı dönemde, Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Başkonsolosluğu Dış Ticaret Ataşeliğine yarı zamanlı olarak destek verdi. 4 yılı aşkın süredir, Koç Holding İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nde Proje Uzmanı olarak çalışıyor. Amacı, küreselleşen dünyada yeni iş yapış şekillerine ulaşmak, operasyonel süreçlere farklı bakış açıları ile yaklaşan girişimciler ile tanışmak ve dijital teknolojileri verimli şekilde kullanan insan kaynakları odaklı girişimleri ortaya çıkarmak. Bu konuları kapsayan muhtelif girişime de mentorluk veriyor. Sosyal girişimcilik ile de ilgilenen İlke Tuatay, iş dünyası ile üniversite öğrencilerini buluşturmayı amaçlayan Yenibirlider Derneği üyesidir. Ayrıca, London School of Economics, Yale Üniversitesi, Texas Üniversitesi ve Hong Kong Science and Technology Üniversitesi’nden küresel ekonomi, girişimcilik ve liderlik alanlarında sertifikaları bulunuyor. İleri derecede İngilizce ve orta düzeyde Almanca biliyor.