Executive

TAKITAK

https://takitak.org/
İlerleme kayıtları
2
Girişiminizin aşaması
Ödeyen müşteriler
Ne zaman başladınız
Şubat 2020
Şehir
Istanbul, Turkey
1 cümlelik açıklamanız
Düğün, kına, sünnet, altın günü vb. davetlerde davetlilerin davet sahibine hediye takı gönderimini sağlayan dijital altın gönderim platformu
Girişim özeti (Elevator pitch)
Takı kültürünün yaygın olduğu davetlerde (düğün, nişan, sünnet, doğum günü, altın günü vb.) davetlilerin davet kare kodunu okutarak, dilediği gramda altını kredi kartı aracılığı ile satın alıp, davet sahibinin vadesiz altın hesabına -entegre banka aracılığı ile XAU cinsinden- transferini sağlar.
Şirketleştiniz mi
Evet
Kategori
Tüketici ürünleri, Yazılım
Sektör
E-ticaret & online pazaryeri, Finansal & ödeme sistemleri
Müşteriler ürününüzü nasıl kullanıyor?
Mobil/Tablet (iOS), Mobil/Tablet (Android)
Ürün Demosu Video Adresi
Video Şifresi
Girişimin sunumu
Diğer Belgeler
Resim galerisi
Neden başvurmak istiyorsunuz?
Dijitalleşen dünyada, e-tohum olarak teknoloji girisimlerine verdiğiniz değeri biliyor, kullanıma açılmış Takıtak uygulamasının (IOS, Android) platformunuzda yer almasını, değerli gelişim bildirimlerini alacağımız networke erişerek, daha çok dijital platformlarda görünür olmasını arzu etmekteyiz.
Oluşturma tarihi
23 Ocak 2021 Cumartesi 13:02 (Tolgahan Acar)

İş Modeli

Çözdüğünüz problemi tanımlayınız
Uygulama, pandemi öncesi davetlilere ve davet sahibine; zaman tasarrufu sağlayarak (açık kuyumcu arama, takı kuyruğunda bekleme vb.) erişilebilirliği artıran (şehir dışı/eş zamanlı davetlere katılım), izlenebilir (kim ne takmış), güvenli (sahte altın, taşıma problemi vb.) bir uygulama olarak nitelendirilirken pandemi ile sağlık probleminin yaşandığı günümüzde, kısıtlamalara takılmadan davetlilerin davet sahiplerine temas etmeden, güvenli şekilde hediye takılarını yollayabilme imkanı sunmaktadır.
Müşterileriniz problemlerini şu anda nasıl çözüyorlar?
Pandemi kısıtlamaları sebebi ile katılım gösterememeleri ya da katılım gösterildiği koşulda dahi, sağlık endişesi ile fiziki altın teslim etme geleneğini kendileri ya da es dost üzerinden devam ettirmeye çalışmaktadır. Bu dönemde IBAN dan IBAN a havale/EFT yöntemleri ile TL gönderimi yapmayı tercih eden bir kitle de söz konusu olduğu gibi, davet sahibi ise cansız manken, başında güvenliğin beklediği takı kutuları ile çözüm aramaktadır. Bir kesim ise çözüm üretmek yerine takı kaybı yaşamaktadır.
Hedef müşteriler - Müşterileriniz kimler, tanımlayınız
Pazarlama stratejiniz nedir?
Yaratıcı ajans ve dijital ajans desteği ile, basın- yayın organlarının efektif kullanımı, sosyal medya görünürlüğü, reklamları ve davet sahibine direkt erişim sağlayacak kanallar (fuar, organizasyon şirketleri vb.) üzerinden tanıtımların yapılmasıyla ticari pazarlama faaliyetlerinin uygulanması.
Gelir modeliniz veya planladığınız gelir modeli nedir?
Gelir modeli, yapılan işlem basına alınan hizmet bedeli (komisyon) olarak kurgulanmıştır.

Pazar bilgisi

Hedef pazarınız nedir?
1. Scope: Türkiye’de takı kültürüne konu olan, düğün, nişan, kına, sünnet, doğum günü, altın günü vb. kategorilerin oyuncusu olan davet sahibi ve davetlilerdir.

2. Scope: Dijital altın gönderiminin tüm dünya pazarında kullandırılmasıdır.
Pazar büyüklüğü nedir?
$ 10.000.000.000
Pazarı doğrulamak için neler yaptınız?
TÜİK ve altın borsası verileri ile farklı kategoriler üzerine yapılmış anket sonuçları baz alınarak hazırlanmış (kümüle, bölgesel, toplam hacim, birim hacim vb.) pazara ve işletmeye dair finansal değerleri gösteren bir Excel çalışmamız mevcuttur.
Rakiplerleriniz var mı? Lütfen şirket adlarını giriniz
Rakip adı
Rakip Websitesi
Rekabet: Rakiplerinizi belirtin ve açıklayın
Rakipleriniz kimlerdir, nasıl fark yaratıyorsunuz?
Aynı alanda farklı metotlarla yer almaya çalışan girişimler çıkmaya başlamıştır.
Fiziki altın siparişi alıp, kargo aracılığı ile teslimat yapmaya ya da düğünlerin Online platformdan izlenmesine ve davet sahibinin IBAN ını paylaşarak, davetlilerin IBAN a havale/EFT göndermelerini sağlamaya çalışan girişimlere göre, çok daha pratik, kullanıcı dostu ve entegre banka hesapları ile güvenli (TCMB onaylı) vadesiz altın hesabının kullanımı ile fark yaratmaktayız.
Temel Performans Göstergeleriniz? (KPI)
Son 6 ayda ne ilerleme kaydettiniz?
Şirketleşme, Marka tescil başvurusu, teknik alt yapı hazırlıklarının tamamlanması, mobil platformlarda marketlere giriş, sosyal medya yönetimi, strateji danışmanlığı alımı, TCMB'ndan alınan görüş ve ödeme kuruluşu entegrasyonları ile canlıya çıkılmış, son 1-2 ay içinde kullanıma başlanmıştır. Bu bağlamda davetler alınmış, takı gönderimleri başarılı bir şekilde tecrübe edilmiştir.
Şu anda kaç kullanıcınız/müşteriniz var?
150+/15+
Aylık büyüme oranınız nedir?
Sektörün sezonluk eğilimi ile değişkenlik göstermektedir. Aylık büyüme - ~ 10% İlk yıl büyüme ort. 141,06% Ortalama büyüme (4 yıllık) 120,83%       CAGR (Bileşik Yıllık Büyüme Oranı) - 114,34%
Girişiminizi ne aşamaya getirdiniz?

Finans

Kaç ay dayanabilecek paranız kaldı?
Girişim kazanç getiriyor
Hisselerin dağılımı nasıl?
Hisse türü
Ad soyad
Eposta
Hisse
Kurucu Ortak
Tolgahan Acar
% 50
Kurucu Ortak
Özgür Öbek
% 50
Başlangıçtan itibaren ne kadar yatırım alındı?
$ 0
Yıllık gelir
$ 400
Geçtiğimiz ayın cirosu
$ 400
Yatırım turu
Hedeflenen yatırım miktarı
$ 150.000
Teklif edilen hisse
% 10
Çalışan sayısı
5
Diğer bilgiler Maddeler halinde yazınız (Hibeler, ödüller, hızlandırıcı)
Yorum ekle

Takım

Sahip üye
Evet
Üye rolü
Kurucu Ortak
İsim soyisim
Tolgahan Acar
Unvan
Kurucu Ortak
Eğitim
Lisans
Okulu
Yeditepe Üniversitesi
Doğum günü
23 Nisan 1983
Şehir
Istanbul, Turkey
Kısa özgeçmiş
83 Almanya doğumlu, Samsun Bafra'lıyım. Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Müh. lisans öğrenimi sonrası 12+ yıl mesleki deneyimle Yeditepe Üni. Bilgi İşlem Koordinatörlüğü birim yöneticiliği görevimin yanında çeşitli STK kuruluşlarında üst düzey görevler almaktayım. 1 Kız babasıyım.
Kurucu ortaklarla tanışma hikayesi
Aynı sektörde uzun yıllardır yöneticim olarak birlikte çalışma deneyimi elde ettiğim Özgür Öbek ile projeyi birlikte hayata geçirme kararı aldık.
Zaman içerisinde networkumuzle yollarımızın kesiştiği İTÜ Uçak Muh. Yönetim danışmanlığı yapmakta olan Hakan Acar, Bilkent İşletme, is adamı Önder Öbek, teknoloji danışmanlığı aldığımız Doç.Dr. Serkan Topaloğlu ve marka strateji danışma kurulumuzda Tunç Berkman ile yola devam etmekteyiz.
Kurucu ortakların birlikte çalışma süresi
8-9 yıl
Sahip üye
Hayır
Üye rolü
Kurucu Ortak
İsim soyisim
Özgür Öbek
Unvan
Kurucu Ortak
Eğitim
Yüksek lisans
Okulu
University of Southern California
Doğum günü
04 Temmuz 1976
Şehir
Istanbul, Turkey
Kısa özgeçmiş
İTÜ - Elektronik ve Haberleşme lisans ve USC - Elektronik yüksek lisans sonrası, 15+ yıl telekom ve eğitim sektörlerinde yazılım, danışmanlık ve IT yöneticiliği tecrübesi